Jak dbać o deskę longboardową?

Longboardy mają długi okres żywotności. Biorąc pod uwagę, że służą głównie do cruisingu a nie do wykonywania extremalnych tricków, można je w prosty sposób uchronić przed znamionami czasu. 
Poniżej przedstawionych zostało kilka prostych sposobów, w jaki możecie wydłużyć żywotność swoich desek.

1.    Longboardy nie są deskorolkami i nie są zaprojektowane by używać ich wymiennie z deskorolkami. Oczywiście można to robić, ale, w wypadku takiego użytkowania trzeba się liczyć z tym, iż mogą się one odkształcić lub nawet złamać. Niektóre deski są mocniejsze, inne słabsze, lecz prędzej czy później żadna z nich nie wytrzymuje zbyt dużego, ciągłego nacisku na środek deski.

2.    Dbaj o deck.
Dwa największe zagrożenia dla decku to woda i słońce, mimo że nie da się uniknąć żadnego z nich całkowicie. Zatem starajcie się nie wystawiać swojego longboarda na żaden z tych czynników. Jeżeli Twój longboard zmoknie, może się rozwarstwić, a co za tym idzie nawet złamać. Zatem jeżeli Twój deck zamoknie, postaraj się wytrzeć go dokładnie po powrocie do domu. Co do słońca natomiast - postaraj się przechowywać swoją deskę w cieniu. Zbyt długie wystawienia jej na słońce może osłabić deck, czego skutkiem może być pęknięcie.

3.    Dbaj o łożyska.
Smaruj łożyska. Jeżeli słyszysz lub czujesz, że łożyska zaczynają już rzęzić lub skrzypieć, nie jeździj na nich. Nasmaruj je i upewnij się, że nie ma juz niepotrzebnego tarcia, występującego przed smarowaniem. Jeżeli nie możesz ich wyczyścić, kiedy znajdują się na tracku, odkręć kółka a będziesz miał lepszy dostęp. Staraj się również, aby łożyska nie były zbyt długo mokre.

4.    Kółka.
Zamieniaj kółka stronami. Możesz zauważyć, że kółka z jednej strony są bardziej zużyte niż z drugiej. Może to być wynikiem Twoich longboardowych przyzwyczajeń, np. hamowania tylko jedna stroną. Metoda jest prosta, trzeba po prostu przełożyć kółka z lewej strony swojej deski na prawą. Jeżeli zauważysz, że kółka są naprawdę zużyte, kup nowe. Zepsute kółka mogą negatywnie wpływać na całą deskę.

pixel