Jak hamować na lonboardzie?
Hamowanie na longboardach nie należy do najprostszych rzeczy, jest jednak podstawą, której nauczyć się powinien każdy zaczynający swoja przygodę z longboardem. Na początku jest to bardzo trudne ze względu na brak balansu na desce, jednakże wraz z każdą godziną spędzoną na desce zacznie Ci się wydawać, że umiesz to od dziecka.
Poniżej przedstawione zostały podstawowe techniki hamowania.
1. Hamowanie butem, zwane również foot break
Hamowanie butem jest podstawową metodą hamowania. Podczas jazdy tylnią nogę zdejmujesz z deski, stawiasz powoli, płasko na ziemi i trzesz o podłoże podeszwą.
Upewnij się, że stopę kładziesz płasko, równolegle do deski (niektórzy preferują hamowanie palcami) i powoli zwiększasz nacisk. Jeżeli zrobisz to zbyt szybko to jedna noga zostanie w miejscu, druga pojedzie do przodu a wiadomo, czym to się kończy. Stopniowo zwiększaj nacisk a zauważysz, że deska powoli wyhamowuje.
Potrenuj na początek na płaskim chodniku, lub na niewielkiej górce. Nie polecamy dużych na start.
2. Zeskok z deski
Będzie to najpewniej pierwsza metoda hamowania, jakiej się nauczysz, jest ona również najprostsza. Zeskok jest pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy jak zaczynasz jechać szybciej niż pozwalają Ci na to umiejętności.
Metoda ta powinna być stosowana w ostateczności, ponieważ deska, z której zeskoczysz, nie jest już kontrolowana i może wyrządzić krzywdę innym lub uszkodzić mienie.
Na początku zaleca się jazdę na płaskich powierzchniach i niedużych wzniesieniach.
3. Hamowanie wiatrem
Metoda stosowana przy dużych prędkościach. Polega na podniesieniu się na desce i rozpostarciu ramion, tworząc w ten sposób swoisty żagiel z naszego ciała. Czym większy opór powietrza, tym więcej prędkości wytracimy.
4. Carving
Metoda hamowania polegająca na robieniu dużych łuków, przy wykorzystaniu całej szerokości drogi. Carving sprawia, ze nie poruszamy się prosto w dół, lecz jedziemy niejako w poprzek drogi, przez co nie nabieramy takiej prędkości. Metoda bardzo łatwa do zastosowania, jednak opanowanie jej do perfekcji zajmuje trochę czasu.
5. Sliding
Sliding jest metodą, w której deskarz wypycha deskę spod siebie w taki sposób, że kółka tracą przyczepność z podłożem i cala deska zaczyna jechać bokiem do kierunku jazdy. Jest to najtrudniejsza z wszystkich opisywanych metod, ale i najbardziej efektywna i spektakularna.
6. Zjazd
Najprostsza metoda, jeżeli nie musisz się zatrzymywać, zjeżdżasz na dół i wytracasz prędkość jak już górka zaczyna się robić plaska.
Metoda zalecana tylko dla osób umiejących już inaczej hamować, w przeciwnym wypadku w momencie, gdy będziesz musiał nagle zahamować, możesz znaleźć się w niemiłej sytuacji.
Stosowanie tej metody zaleca się również na górkach, które się zna.
7. Hamulce
Na rynku można znaleźć deski z hamulcami. Wtedy hamowanie staje się niezwykle proste. Jest to jednak rzadkie zjawisko.