Jak wybrać longboard na początek? Jaki pierwszy longboard?

 


 

Jazda na longboardzie to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, którą dają między innymi wożenie się po mieście lub po prostu dobra zabawa ze znajomymi. Jakkolwiek wybór longboardu wydaje się być wydarzeniem bardzo ekscytującym, to należy pamiętać przede wszystkim by nie wybierać tylko na podstawie ładnej grafiki. Decyzja o stylu jazdy jaką preferujesz zdecydowanie pomoże w wyborze rodzaju deski, która będzie najbardziej odpowiadała Twoim potrzebom. Bliższe zapoznanie się z budową i rodzajami dech pozwoli Ci zrozumieć i odnaleźć kombinacje części oraz ich właściwości idealne Twoim wymaganiom. Jeżeli podczas czytania pojawią Ci się w głowie dodatkowe pytania, to śmiało pisz na: kontakt@longboardy.pl lub dzwoń pod: 535 008 775.

 

1.   Łączenie potrzeb z możliwościami wyboru

a. Pomyśl o swoich zainteresowaniach oraz longboardowym doświadczeniu. Musisz zdawać sobie sprawę, że różne style jazdy wymagają różnego poziomu umiejętności poruszania się na desce. Jeżeli to czytasz, to prawdopodobnie dopiero zaczynasz swoją przygodę z longboardingiem, więc najlepiej żebyś zaczął od cruisingu. Jest to najzwyklejsza na świecie jazda służąca przemieszczaniu się między miejscami, która nie wymaga prawie żadnych umiejętności, a pozwala na całkiem płynny transport. Po pewnym oswojeniu się z cruisingiem oraz nabraniu pewności siebie, możesz zacząć próbować innych technik jazdy, jak:

· Freestyle, który skupia się bardziej na robieniu tricków aniżeli pokonywanych dystansach

· Freeride, który zawiera więcej wzgórz i manewrów technicznych podczas podróży

· Downhill, skupiony przede wszystkim na zjazdach z wysokich wzniesień przy wysokich prędkościach, który wymaga bardzo precyzyjnych manewrów

Więcej na temat technik jazdy znajdziesz tutaj.


b. Wybierz deskę w odpowiednim kształcie. Nie daj się przytłoczyć różnym kształtom, w jakich występują deski longboardowe. Zawęź swoje poszukiwania od razu, wybierając spośród wzorów, które najlepiej pasują do stylu longboardingu, który cię interesuje. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z cruisingiem, masz najwięcej opcji z góry. Zastanów się też nad innymi stylami, do których masz zamiar dążyć i w których chcesz się rozwijać, ponieważ wiele kształtów jest idealnym rozwiązaniem dla wielu stylów. Więcej na temat kształtów i rodzajów znajdziesz tutaj.

· Idealne kształty do cruisingu, to: bamboo, commuter, cruiser, drop down, drop through i pintail.

· Drop down i drop through są również idealne do freestylowania i freeride'u.

· Cruisery, speed boardy i top mounts najlepiej nadają się do zjazdów.

c. Zwróć uwagę na szerokość i długość. Przy obliczaniu wymiarów deski należy traktować szerokość jako główny wymiar. Upewnij się, że szerokość deski jest nie mniejsza niż rozmiar buta, ponieważ twoje stopy będą najczęściej umieszczane w poprzek deski a nie wzdłuż. Następnie zdecyduj, jak długą chcesz mieć swoją dechę. Pamiętaj:

· Im dłuższa deska, tym bardziej stabilna jest Twoja jazda. Jednak twój wzrost jest również ważnym czynnikiem. Tak więc, wyższe osoby będą korzystały z najdłuższych desek, a niżsi riderzy i dzieci skorzystają z tych krótszych.

· Deski średniej wielkości są na ogół najbardziej uniwersalnym i bezpiecznym wyborem dla początkujących.

 

 

2.   Precyzowanie wymagań odnośnie do deski

a. Wybierz odpowiedni profil decku. „Deck” to dokładnie ta deska, na której stoisz. Po ustaleniu, jaki kształt i rozmiar chcesz, sprawdź, jak każda z nich wygląda z profilu. Decki pojawią się w jednym z trzech profili: flat, camber lub rocker. Cambered decks (które wznoszą się w środku) doskonale nadają się do cruisingu, ale jeśli interesuje Cię robienie czegoś więcej, rozważ również:

· Flat, które są idealnie równe od przodu do tyłu (bez kicktaili). Nadają się najlepiej do freestylowania.

· Rockery, które są wklęsłe po środku są lepsze do freeride’u i downhillu.

b. Pomyśl nad flexem. Sprawdź, czy elastyczność decku jest oceniana jako miękka, miękka/średnia, średnia/sztywna lub sztywna. "Miękka" będzie najbardziej absorbująca wstrząsy (i idealna do cruisingu), a każdy kolejny poziom twardości będzie ich absorbował mniej. Jeśli jednak zamierzasz wyjść poza cruising, wybierz:

· Miękkie/średnie do cruisingu i freestylu

· Średnie/sztywne do cruisingu i freeridingu

· Sztywne na zjazd

c. Deska z kicktailem lub bez. Niektóre decki posiadają kicktail z tyłu, a niektóre nie. Każdy z nich jest dobry na początek, więc nie zastanawiaj się dłużej, tylko bierz co uważasz za słuszne. Jedyne co musisz wiedzieć, to że:

· Kicktalie pozwalają na szybsze skręcanie i są bardzo przydatne do tricków.

· Brak kicków sprawia, że jazda jest bardziej stabilna, co może być idealne dla osób początkujących, które przejmują się utrzymaniem balansu na desce.

 

3.   Wybór innych części do deski.

a. Poznaj swój osprzęt. Musisz mieć świadomość, że longboard składa się z czegoś więcej niż tylko blatu. Zbudowany jest między innymi z takich części jak:

· Trucki, to najczęściej metalowy element w kształcie litery T, który znajduje się na spodzie naszej deski. Więcej na temat trucków przeczytasz tutaj.

· Koła, które są założone na osi każdego z trucków.

b. Dopasuj rozmiar trucków do rozmiaru decku. Po tym jak wybierzesz deck, dobierz odpowiednią parę trucków, które zostaną zamontowane na spodzie deski. Trzymając truck do góry nogami, przypomina swoim kształtem literę T. Warto znać dwa wymiary je opisujące: szerokość osi (całkowita długość między oboma końcami, wliczając w to miejsca w których będą zamontowane koła) oraz szerokość hangera (szerokość osi minus długość miejsc dla kół). Najlepiej dopasować wymiary trucków do decków w następujący sposób:

· 130mm hanger / 195mm oś dla decków 7-8 cali (18 do 20cm) szerokości

· 150mm hanger / 220mm oś dla decków 7,5-8,5 cali (19 do 22cm) szerokości

· 180mm hanger / 250mm oś dla decków 8,5-10 cali (22 do 25cm) szerokości

· 185mm hanger / 265mm oś dla decków 10 cali (25cm) szerokości lub większych

c. Wybierz rozmiar kół. Tak jak w przypadku trucków podejmij decyzję na podstawie wielkości decku. Tylko tym razem zamiast szerokości blatu zwróć uwagę na jego długość. Najprościej tłumacząc, im mniejsza jest twoja deska tym mniejsze powinny być koła w niej zamontowane. Jako wytyczne możesz przyjąć:

· 60 do 65mm koła dla decków do 34 cali (0,86m) długości.

· 65 do 75mm koła dla decków około 42 cali (1,06m) długości.

· 75 do 100mm koła dla decków około 50 cali (1,27m) długości.

d. Kształt kół. Istnieje wybór między dwoma kształtami kół: z ostrą krawędzią oraz z zaokrągloną krawędzią. Do samego cruisingu wybierz te z ostrą krawędzią. W innym wypadku najlepsze będą te z zaokrągloną.

· Koła z ostrą krawędzią mają większą powierzchnię styku z podłożem, przez co lepiej się go trzymają. Są idealne do cruisingu, zwłaszcza dla osób początkujących.

· Koła z zaokrągloną krawędzią, będą lepsze dla bardziej zaawansowanych stylów jazdy, ponieważ szybciej reagują na wykonywanie skrętów, czy innych manewrów.

e. Dobierz odpowiednią twardość. Spójrz na durometr określony przez liczbę obok litery „A”, na przykład „70A”. Durometr określa twardość koła. Miękkie koła, będą lepiej absorbowały wstrząsy i nierówności oraz będą się lepiej trzymały podłoża, natomiast twardsze koła pozwalają na szybszą jazdę. W zależności od twoich zainteresowań co do rodzajów jazdy, wybierz:

· Durometr około 78A do zwykłego cruisingu i downhillu.

· Durometr około 86A do freestylu i freeride’u.  

Więcej na temat kół znajdziesz tutaj.

 

Dodatkowych informacji na temat pierwszego longboardu możesz się dowiedzieć oglądając te filmy:

 

 

Jeżeli po przeczytaniu masz jakieś pytania, to śmiało pisz na: kontakt@longboardy.pl lub dzwoń pod: 535 008 775.

pixel