Podział longboardów

Zanim kupisz swoją deskę warto zastanowić się, do czego właściwie najczęściej będziesz jej używał. Na rynku dostępne są deski o zróżnicowanych kształtach i długościach. Najczęściej Longboardy mają około 1 metra, gdyż dłuższe deski są mało poręczne i słabo skręcają.

Poniżej przedstawiony został podział desek longboardowych ze względu na ich przeznaczenie.

Downhill (95-100cm)

Deski downhillowe przeznaczone są do jazdy z góry z dużą prędkością. Charakterystyczną cechą takich desek jest ich sztywność. Deski downhillowe zazwyczaj są trochę grubsze od innych desek. Niektóre marki desek dodatkowo wzmacniają blaty materiałami typu włókno węglowe lub szklane, aby nadać im twardości i by osoba jadąca na niej czuła się pewnie.

Równiez w celu poprawienia stabilności deski te robione są w systemie drop.

Traki w takich deskach zamontowane są na końcach deski, przez co jest ona stabilniejsza. Gumki w tych trakach mają z reguły dużą twardość, przez co deska taka nie bardzo nadaje się do jazdy po mieście, gdyż jej skrętność jest mocno ograniczona.

Oto przykładowa deska downhill:

Bustin Ibach Limited

 

 

Slalom (68- 89cm)

Deski slalomowe są krótsze i nieco węższe od pozostałych desek. 
Traki w takich deskach są również węższe (150mm i mniej), co ułatwia ciasne wchodzenie w zakręty podczas zawodów. 
Kółka w deskach slalomowych mają dużą powierzchnię styku, a ich krawędzie są ostro zakończone, co sprawia, że trzymają się powierzchni niczym przyklejone klejem.

 

 

Transport/ Cruising (100-130 cm)

Deski używane do transportu i cruisingu są najpowszechniej występującymi deskami. Deski takie są dłuższe od innych desek, a cechą charakterystyczną jest dłuższy tail i krótki nose.
Jazda na takich deskach jest płynna i bardzo przyjemna, gdyż są one bardzo miękkie i elastyczne (uginają się pod ciężarem ciała podczas jazdy).

Do desek takich najczęściej montowane są traki 180 + i kółka 70mm i więcej. Mniejsze kółka nie są najlepszym wyborem, gdyż deska ciężej pokonuje wszelkie nierówności.

Warto zwrócić również uwagę na durometr, który nie powinien być większy niż 86a. Jeżeli jest większy - kółka są twardsze, a przyjemność z jazdy mniejsza.

Deski takie bardzo często służą w celach transportowych, ponieważ jedno odepchniecie jest w stanie zastąpić nawet kilkanaście kroków.

BomBBoards Killer Twin

 

Triki

Firmy longboardowe zazwyczaj mają w swojej ofercie modele przeznaczone na triki/cruzing.

Doświadczona osoba właściwie na każdej desce bedzie w stanie wykonać wiele trików, także jest to raczej kwestia umiejętności niż samego decku. Lecz jeżeli poszukujezie czegoś co ma spełniać role deski którą zabierzesz do skatepark oraz porobisz na niej slidy a przy okazji pobujasz się po mieście, to istnieje pare cech, nad którymi warto się zastanowić.

Deski o w/w specyfikacji charakteryzują się tym, iz nie są zbyt długie(max 100cm) oraz jak już wspomniano wcześniej maja niewielki wlex lub wogóle go nie posiadają. Końce takiej deski wystają poza track oraz są zagięte ku górze, co ułatwia robienie wszelkiego rodzaju shovitów, kicków etc.

Koła w takich deskach nie przekraczaja 70mm a ich twardść to 81+

Oto przykładowa deska cruzing / trick.

pixel