Słowniczek cz. 2 - style jazdy

SŁOWNICZEK CZ. 2 - STYLE JAZDY

Longboarding i skateboarding rozwijał się wokół kreatywności i innowacji. To świetne połączenie każdego ze stylów jazdy, mimo to poznanie każdego z osobna pomoże Ci zdefiniować który będzie najbliższy Twoim potrzebom oraz dobrać taki sprzęt który będzie do tego najlepszy.

Transport

Longboarding to bardzo zdrowy i ekologiczny sposób przemieszczania się (oraz znacznie weselszy niż stanie w korku). W ciągu ostatnich kilku lat ilość osób używających do transportu deski wzrosła dramatycznie. Widok kogoś sunącego przez miasto na longboardzie nie dziwi nas już bardziej, niż zobaczenie rowerzysty.

Nic dziwnego, longboardy są tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu niż rowery. Łatwiej przechowywać je w mieszkaniu lub wnieść do szkoły , autobusu czy sklepu nie zaprzątając sobie głowy kłódkami i łańcuchami. Wielu osób preferuje deski jako bardziej rozrywkowy środek transportu, wymyślając co raz to bardziej kreatywne sposoby pokonywania codziennych „przeszkód” na swojej drodze.

Jazda na długie dystanse (long distance pushing)

Niektórzy longboarderzy czerpią wielką przyjemność z epickich wypraw, kiedy odpychają się przez dziesiątki kilometrów na swojej desce. Spotkać się można również z wieloma wyścigami (LDP – long distance push race) przypominającymi maratony kolarskie, lub piesze.

Freestyle / Dance

Ten styl zachęca do jak największej kreatywności od ridera. Łączy ze sobą tricki polegające na „tańczeniu” na desce połączonym z jak największą ilością innych manewrów jakie rider jest w stanie opanować. Shuv it, kick flipy, cross stepy i tiger clawy – wszystko to śmiało można uznać za tricki freestylowe. Zajrzyj do naszej akademii, gdzie znajdziesz całą gamę tricków i dla początkujących i bardziej zaawansowanych riderów.

Freeride

Freeride jest bardzo przystępną formą longboardingu i skateboardingu. Ta dyscyplina opiera się na power slidach (o których pisaliśmy powyżej) ale zachęca do mieszania wielu stylów i kreatywności.

Riderzy uzbrojeni są w ochronne rękawice (oczywiście jako dodatek do kasku i reszty ochraniaczy o których nie zapominamy!) z plastikowymi krążkami (padami), aby mogli podpierać się dłońmi o asfalt podczas wykonywania slidów. Niemniej freeriderzy uwielbiając wręcz przecinać drogi, wykonywać obroty, oraz drifty bez użycia swoich opancerzonych rękawic. To świetny sposób dla nowicjuszy aby „poznać” się ze swoim longiem i czuć się na nim pewnie i komfortowo. Nie ma lepszej metody na naukę kontroli nad prędkością czy slidów na stojąco niż właśnie podczas freeride'u!

Downhill

Najbardziej ekstremalna i ekscytująca dyscyplina longboardowa. Określana po prostu jako downhill. Przy prędkościach osiągających nawet do 95km/h riderzy używają wyścigowego stylu aby pokonywać zakręty o 180 stopni i osiągnąć jak największe prędkości podczas zjazdu. Oprócz skórzanych kombinezonów i kasków (przypominających te używane przez motocyklistów) riderzy używają ochronnych rękawic z padami, aby móc przyłożyć dłonie do asfaltu wykonując techniczne pre-drifty i ostre zakręty.

Jest to bardzo niebezpieczny sport jeśli ktoś próbuje swoich sił na otwartych drogach i powinien być uprawiany wyłącznie przez bardzo doświadczonych riderów. Zawody organizowane są zawsze na zamkniętych drogach, wraz z przygotowanymi słomianymi balami na wypadek gdyby ktoś wypadł z trasy. Takie eventy pozwalają pokonywać riderom własne rekordy prędkości w kontrolowanych warunkach.

Cruising/carving

Agresywne downhillowe zjazdy zdecydowanie nie są dla każdego, w końcu w longboardingu chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę. Niektórzy kochają zwykłe uczucie sunięcia po betonowej fali, zjazdu z niewielkiej górki, po ścieżce, ulicy czy chodniku. Cruising i carving jest również świetną sportową alternatywą dla joggingu czy jazdy na rowerze.

Do cruisingu/carvingu nada się dowolna deska, więc jej wybór zależy od osobistych rpeferencji. Wielu cruiserów preferuje długie, giętkie longboardy z miękkimi bushingami pozwalającymi wchodzenie w zakręty szerokimi łukami i generowanie prędkości metodą pumping (o której pisaliśmy w części 1 słowniczka).

pixel