Technika jazdy na longboardzie

W tym artykule postaramy się nieco przybliżyć rodzaje, techniki jazdy na longboardzie. 
Choć każda osoba jeżdżąca na desce ma swój własny, niepowtarzalny styl, to technik jest tylko kilka. Podstawowe z nich opisaliśmy na dole.

Cruzing

Cruzing, czyli styl klasyczny. Właściwie każdy longboardzista zna tą technikę, polegającą na zwyczajnej jeździe przed siebie. Niektórzy nazywają ta technikę ulicznym cruzingiem, inni miejskim cruzingiem.

Cruzing daje niesamowite poczucie wolności i ogromną frajdę.

Deski do crusingu są dość długie i posiadają flex, co czyni jazdę płynna i przyjemną.

Dzieki temu, że longboardy nie wymagają wielkiego nakładu machania nogą i jedno odepchnięcie potrafi zastąpić wiele kroków, cruzing miejski staje się coraz częściej wybierana forma przemieszczania się z punktu Ado B. Masa nie tylko młodych ludzi dojeżdża na swoich longboardach do pracy i szkoły.

 

 

Carving

Carving to bardziej zaawansowana forma crusingu, polegająca na ostrych skrętach od jednego do drugiego krawężnika. Czym wyższa prędkość i dłuższy zakręt tym przyjemniej.

Najlepiej jak ma się wzniesienie o nie dużym nachyleniu, na którym można się bujać godzinami.

 

 

Dancing

Dancing to dosłownie taniec na desce. Ta technika jazdy na longboardzie wywodzi się bezpośrednio z surfingu, gdzie surferzy chodzili po swoich długich dechach. W obecnych czasach dancing mocno ewoluował i organizowane są nawet zawody w tej dziedzinie longboardingu, na których oprócz klasycznych cross stepów liderzy prezentują całą gamę tricków.

Deski do dancingu sa zazwyczaj długie oraz sztywne, dzięki czemu nie traci sie stabilnosci podczas jazdy.

 

 

Sliding

Sliding jest technika hamowania, kontrolowania prędkości. Jest to najbardziej efektowna technika ze wszystkich wymienionych, zarazem najtrudniejsza.

Polega na energicznym obracaniu deski bokiem do kierunku jazdy. Istnieje cała masa wariacji slidów, a longboardziści prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych tricków.

Przykładowe rodzaje slidów znajdziesz w naszej Akademii trików

 

 

Tricks 

Jest to technika polegająca na wykonywaniu przeróżnych ewolucji na desce longboardowe Wymaga wielkiego nakładu czasu i ćwiczeń. Nie istnieją właściwie żadne ograniczenia. Co i rusz znaleźć można na Internecie triki, wykonywane przez młodych longboardzistów, które jeszcze niedawno wydawały się niemożliwe.
Przykładowe triki obejrzeć można w naszej Akademii Trików.

 

 

Pumping

Pumping polega na energicznym skręcaniu na przemian w lewo i w prawo, sprawiając, że deska sama jedzie i nie trzeba się odpychać. Jest to stosunkowo trudna technika, lecz jak się ja opanuje to ułatwi nam ona przemieszczanie się, a nawet umożliwi wjazd pod niewielkie wzniesienia

pixel