Jak czyścić łożyska longboardowe / skateboardowe?

 

 

Czyszczenie łożysk, to częsty temat waszych maili. Na różnych forach znaleźć można przeróżne opinie, jak czyścić, czy w ogóle  powinno się czyścić i ogólnie, czym czyścić łożyska.

Oczywiście można czyścić łożyska i jest to dość powszechnie stosowana metoda wydłużenia ich żywotności.

 

Krok po kroku jak to robić.

 

1. Zdejmowanie osłonek   

W zależności od tego, jakie masz łożyska, czy uszczelniane gumką czy metalową blaszką 
zdejmij osłonę (Rys. Shield). W łożyskach uszczelnianych gumą sprawa jest banalnie prosta.

Weź wyprostowany spinacz lub igłę i przełóż ją przez gumkę przy wewnętrznej obręczy łożyska (Rys.Inner Race). Jak już to zrobisz delikatnie podważ osłonkę do góry, aż cała odskoczy. Rób to delikatnie, by nie uszkodzić osłonki.

Czynność powtórz z 2 strony łożyska, jeżeli jest tam osłonka. Niektórzy producenci wypuszczają na rynek łożyska z jedną osłoną, montowane od zewnętrznych stron koła.

W łożyskach z metalową osłonką sprawa ma się trochę inaczej. Są łożyska, w których zdjęcie jej jest możliwe i całkiem łatwe, lecz w większości przypadków jest to niemożliwe, ponieważ blaszka podczas zdejmowania wygina się i nie może służyć już do ponownego użytku. W takim przypadku, trzeba je po prostu wymienić na nowe.

UWAGA!!!: Po zdjęciu osłonki nie wyginaj jej, tak by się nie odkształciła. Jeżeli zmieni swój kształt nie będzie już idealnie pasowała i tym samym będzie przepuszczała brud.

 

 

 

 

2. Czyszczenie osłonek 

Do czyszczenia osłonki używaj najlepiej ciepłej wody z mydłem oraz szmatki.

Detergenty i rozpuszczalniki mogą uszkodzić gumę i spowodować, że się ona stopi lub wyskoczą na niej bomble. Upewnij się, że osłonka jest całkowicie sucha i czysta zanim ją spowrotem zamontujesz.

3. Czyszczenie łożysk i kosza na kulki.

Łożyska bez osłonek wsadź do metalowego lub szklanego pojemnika. Nie polecamy plastikowych, ponieważ potrafią się one po prostu stopić pod wpływem rozpuszczalnika.

Upewnijcie się o swoje bezpieczeństwo. Zaopatrz się również  plastikowe rękawiczki.

Jak już łożyska są w pojemniku, nalej spirytusy, rozpuszczalnika do środka tak, by płyn pokrył całość. Zalecamy używanie niewielkich pudełek- mniejsza strata płynu.

Potrząsaj pojemniczkiem w taki sposób by łożyska się ruszały w środku i przepływał przez nie płyn, oczywiście w taki sposób, by nie ochlapać wszystkiego dookoła.

Jak widzisz, że płyn jest brudny wymień go na nowy. 
Powtarzaj tą czynność aż płyn przestanie zmieniać barwę.

4. Suszenie łożysk

Jak już są czyste, wyjmij je z pojemnika i połóż na suchej szmatce. Możesz użyć sprężonego powietrza, jeżeli posiadasz sprężarkę lub specjalne puszkę.

Pozwoli to na wyczyszczenie resztek, które nie zostały wyczyszczone przez płyn.
Rób to ostrożnie, tak by ciecz nie dostała się do twoich oczu.

5.Smarowanie łożysk.

Do smarowaniu używaj wyłącznie przeznaczonych do tego specyfików.
 

Uwaga!!!
I. W żadnym wypadku nie próbuj smarować łożysk WD40 lub wazeliną.
II. Nie próbuj również montować łożysk bez smarowania. Może będzie ci się na początku zdawało, że szybciej się kręcą, lecz po dłuższym użytkowaniu mogą się one po prostu zatrzeć, po czym będą się nadawały tylko na śmietnik.

Jeżeli masz smarowidło w płynnie wystarczą zaledwie 2, 3 krople, nie więcej!!!
Jeżeli masz smar w formie stałej nałóż naprawdę niewielką ilość i kręcąc łożyskiem upewnij się, że zostanie on równomiernie rozłożony.

6.Montowanie osłonek na łożyska.

Najlepiej jest to robić po prostu kciukami.

Ułóż osłonkę na łożysku w taki sposób, że jest ona dopasowana, a napis na niej, (jeżeli taki jest) będzie na zewnętrznej stronie.
Jak masz już dopasowaną osłonkę, naciśnij lekko, ale zdecydowanie na nią, w taki sposób, że wskoczy ona w łożysko i zakryje kosz z kulkami. 
Czynność tą powtórz po drugiej stronie łożyska.

7 Ciesz się nowymi nasmarowanymi łożyskami!!!

ZOBACZCIE JAK MY TO ROBIMY.

 

pixel