Jak jeździć na longboardzie / pierwsze kroki na longboardzie?

 

 

Longboardy są dłuższe, szersze oraz cięższe od zwykłej deskorolki. Cechy te, czynią je również dużo bardziej stabilnymi. Osoby, które wcześniej jeździły na deskorolce i przeszły na Longboard z łatwością sobie poradzą. Jeżeli jednak jesteś początkującym riderem, poniżej opisanych zostało kilka wskazówek, które mogą ci się przydać.

Żeby odepchnąć się na desce ustaw przednią nogę dokładnie przed albo nad trakiem. Zauważysz ze stojąc w tym miejscu deska wydaje się o wiele bardziej stabilna niż na środku lub w ¾ deski. Ustaw przednią nogę pod ukosem do kierunku jazdy a tylnią postaw na ziemi. Mażesz, spróbować stanąć na nodze, która jest na desce i zobaczyć czy utrzymasz równowagę. Jest to bardzo dobry trening, gdyż podczas odpychania się około 80 % ciężaru będzie skierowane właśnie na tą nogę. Bardzo powszechny wśród początkujących longboardzistów jest fakt przenoszenia zbyt dużego ciężaru na nogę, którą się odpychają, co wręcz uniemożliwia nabranie rozpędu.

 

 

W początkowej fazie wydawać ci się może, że deska jest strasznie niestabilna. Może to być wynikiem złej postawy na desce. Spróbuj umieścić nogi pomiędzy trakami tak, aby były one rozstawione mniej więcej na szerokość barków. Przednią nogę ustaw pod ukosem do kierunku jazdy około 30 -50 stopni ( w zależności od preferencji), zauważysz, że tylnia noga również ustawia się na zewnątrz. Jest to bardzo dobra pozycja – zapewni ci stabilność przy niewielkich prędkościach, jednakże przy downhilowych zjazdach okaże się nieskuteczna.

Jak już jedziesz, staraj się lekko zginać kolana przy wchodzeniu w zakręty i prostować przy wychodzeniu. Zazwyczaj jest to sprawa dość intuicyjna. Zauważysz również, że wraz ze wzrostem prędkości ciężar twojego ciała przeniesie się w większości na przednią nogę.

Już po kilku pierwszych godzinach spędzonych na desce zauważysz, że twój balans się polepszył a jazda nie jest wcale taka trudna jak ci się wydawało. Po pewnym czasie będziesz w stanie przesuwać nogami po desce, dostosowując w ten sposób swoją pozycje podczas jazdy. Kolejnym etapem będzie nauka chodzenia po desce zwane „dancing”.

Zauważ, że czym bardziej ugniesz kolana na desce, tym bardziej będziesz stabilny i tym bardziej jazda wyda ci się przyjemna. Jest to spowodowane obniżeniem twojego środka ciężkości.

 

 

Pamiętaj, żeby nauczyć się hamować zanim zaczniesz rozwijać prędkości. Najprostszą metoda jest tak zwany footbrake, czyli hamowanie tylnią nogą, poprzez szorowanie nią o ziemię. Inne metody hamowania opisane zostały szerzej w artykule: Jak zahamować na longboardzie?

I pamiętaj zawsze jeździj w kasku i ochraniaczach.

pixel