Słowniczek cz. 7 - pozostały sprzęt

Deck, tracki i kółka to najważniejsze komponenty każdej dechy, warto jednak poświęcić chwilę na zapoznanie się zresztą sprzętu trzymającego całość do kupy. Montażówki, łożyska i reszta akcesoriów jest niemal równie ważna do skompletowanie idealnego setupu.

 

Montażówki

Czyli 8 śrubek trzymających tracki razem z deckiem. Warto zwrócić uwagę na długość dobranych śrubek. Nie powinny być za długie natomiast nie przeszkadza jeśli trochę będą wystawać. Zwróć uwagę na grubość deski oraz czy będą w niej montowane podkładki, jeśli tak potrzebował będziesz dłuższych śrubek.

Wymieniając montażówki najlepiej zmień od razu komplet, chyba, że masz pewność, że wymieniasz na dokładnie takie same. Nakrętki kupowane w Polsce różnić się będą od tych zagranicznych, co może spowodować np. to że nakrętka nie będzie chciała wkręcić się do końca... a później zejść i śrubkę trzeba będzie ciąć aby w ogóle wyjąć ją z deski.

Jeśli montujesz deskę typu drop-though przed nałożeniem nakrętki powinieneś dać jeszcze podkładki na śrubki aby nakrętka nie "wgryzła" się w deck.

W montażówki zaopatrzyć możesz się tutaj.

 

Łożyska (bearings)

Aby kółka swobodnie się kręciły potrzebne są łożyska. W komplecie łożysk powinno być 8 – 4 na każdy track, po dwa na każde koło. Łożyska powinny zostać wciśnięte do środka kola i pasować rozmiarowi osi tracka. Większość tracków posiada oś o średnicy 8mm, na którą pasują standardowe łożyska 8mm, takie same jak przy skateboardach.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą łożysk

.

Osłonki łożysk

Aby zapobiec dostawaniu się do łożysk drobinek kurzu i wody są one chronione blaszką lub też gumką. Niektóre łożyska posiadać będą osłonkę tylko z jednej strony, przeważnie jednak znajduje się ona po obu stronach łożyska. Uważaj aby przy dokręcaniu kola nie wgnieść łożyska co może doprowadzić do gorszego obracania.

Łożyska zaopatrzone w gumkę (oraz niektóre blaszkowe) można rozmontować i czyścić. O tym jak to zrobić możesz przeczytać tutaj.

 

 

Tuleje (bearing spacers)

Tuleje to okrągłe, wydrążone cylindry pasujące idealnie na oś tracka. Montuje je się wewnątrz koła między jednym łożyskiem a drugim. Dzięki ich zamontowaniu możemy każde koło dokręcić bez ryzyka, że skręcimy nakrętkę zbyt mocno a koło przestanie się obracać. Ta tania modyfikacja sprawia, że koła obracają się równomiernie a łożyska wolniej się zużywają.

Spacery możesz zamówić tutaj.

Podkładki (riser pads)

Niewielkie gumowe, lub plastikowe podkładki montuje się pomiędzy trackami a deską, aby zwiększyć jej wysokość i uniknąć wheelbite'a dzięki czemu zamontować możemy większe koła. Można montować jej również w deskach drop-though aby dodatkowo je obniżyć. Zazwyczaj są prostokątne lub w kształcie podkowy.

Miękkie podkładki dodatkowo pochłaniają nieco wibracji zapewniając gładszą jazdę.

Różne typy dostępnych u nas podkładek sprawdzisz tutaj.

 

 

Speed rings (axle washers)

Speed rings to małe metalowe krążki zaprojektowane aby umieścić je na osi tracka po obu zewnętrznych stronach łożysk. Każdy track powinien posiadać po 2 speed ringi po każdej stronie hangera. Dzięki tym krążkom łożyska nie ocierają się o nakrętkę i dłużej wytrzymują. Uważaj podczas ściągania czy wymiany kół bo bardzo łatwo je zgubić...

 

...ale jeśli już posiałeś* swoje speed ringi to tutaj możesz je dokupić ;)

 

* - nie przejmuj się, każdemu sie zdarza ;)

 

Rękawice do slidów

Jeśli planujesz nieco bardziej agresywną jazdę na swoim longu to poza kaskiem obowiązkowym elementem są rękawice. Nawet nie myśl, że zastąpisz profesjonalne rękawice takimi udziarganymi przez babcie. Rękawice longboardowe posiadają specjalne pady – grube plastikowe krążki. Dzięki temu możesz, w trakcie jazdy, podeprzeć się dłońmi o asfalt wchodząc w ostre zakręty lub w trakcie slidu. Do downhillu czy freeridu – niezbędne.

Na naszej stronie znajdziesz całą gamę rękawic w różnych rozmiarach i opcjach kolorystycznych. Link

pixel